Véget értek az orosz-ukrán tárgyalások Isztambulban – valakik örülhetnek

Keleten a helyzet változatlan?

Szerintük fontos tudni, hogy a kémek attól kémek, hogy nem tudni róluk, hogy kémek.
Lettország egyik hírszerző szolgálata figyelmeztette polgárait, hogy orosz szabotőrök és kémek lehetnek közöttük, és útmutatót adott nekik a felismerésükhöz – közölte a brit The Guardian.
Éves jelentésében a balti állam védelmi hírszerző és biztonsági szolgálata, a MIDD tanácsokat adott a mintegy kétmilliós lakosságnak, hogyan ismerjék fel az Oroszország által küldött lehetséges ügynököket. A kopott, ápolatlan megjelenés és a „nem megfelelő higiénia” árulkodó jel lehet, hogy egy ügynök illegalitásba vonult.
További vészjelzések közé tartozik a túlzottan kíváncsi csevegés a helyiekkel,
A MIDD, Lettország három biztonsági szolgálatának egyike szerint az ilyen tanácsok segíthetnek a polgároknak felismerni a „kritikus infrastruktúrát és katonai létesítményeket” szabotázs, célzott gyilkosságok tervezése vagy zavargások szítása érdekében dolgozó ügynököket.
Azt állították, hogy az orosz ügynökök az utóbbi években fokozták a tevékenységüket, kaméleonszerűvé képezték ki őket, amelyek megnehezítették a felderítésüket. „Az ukrán tapasztalatok azt mutatják, hogy az orosz különleges szolgálatok képesek alkalmazkodni ahhoz a környezethez és körülményekhez, amelyekben a felderítő-szabotőr csoportokat alkalmazzák” – közölte az MIDD.
„Tagjaik vizuálisan nem feltétlenül felelnek meg a klasszikus felderítő-szabotőr profilnak.”
Az ügynökök olyan csoportok tagjai lehetnek, amelyek érzékeny helyszínek közelében időznek, humanitárius munkatársaknak adják ki magukat, vagy távoli területeken alszanak anélkül, hogy bármilyen érdeklődést mutatnának a természet iránt – tette hozzá az ügynökség.
A biztonsági szolgálat azonban óva intette a hétköznapi polgárokat a feltételezett orosz ügynökökkel szembeni önbíráskodástól; hangsúlyozva, hogy a rendőrség és a hadsereg van a legjobban felkészülve arra, hogy átvegyék az irányítást, ha gyanú merül fel.
illusztráció: Pixabay